Ako vyzerá správne modelovaný necht. Čo je C-oblúk a apex

Každá začiatočníčka sa stretne s pojmom C oblúk, céčko. Čo je to? A čo znamená stresový bod? Prečo je dôležité, aby nechty neboli placaté, ale naopak prečo musia byť vymodelované do správneho tvaru? Poďme si urobiť v pojmoch jasno.

 

C oblúk a tzv. stresový bod je pri modelácii nechtu dôležitejší, než si mnohá začiatočníčka myslí. Stretli sme sa s množstvom teórií začiatočníc, že ​​placaté nechty sú krajšie, že nevedia necht (céčko, apex) vymodelovať, tak ho jednoducho robiť nebudú... Verte nám, že bez správnej modelácie stresového bodu a C oblúka to nepôjde, ak chcete krásne tvarované a pevné nechty. Ani gél, polygél či akryl nemôžete len tak „natierať“ štetcom. "Natierať", alebo ak chceme lakovať, môžete iba gél lakom svoj prírodný necht a aj to má svoje pravidlá.

Vďaka c oblúku sa necht stáva pružnejším, nepraská v tzv. apexe (stresovej zóne), lepšie drží a materiál sa neuvoľňuje od nechtovej platničky. 

 

Čo to teda ten stresový bod a C oblúk je?

Na našom obrázku, alebo aj na videu, vidíte krásne vymodelovaný necht s tzv. stresovým bodom - apex a c oblúkom - lower arch.

 

C - oblúk je obvykle prezentovaný ako celý tvar nechtu, ale to nie je úplne pravda. Necht si musíme vždy predstaviť rozdelený na niekoľko častí. AC oblúk je oblúkovitý tvar pod nechtom, ktorý dáva nechtu pevnosť a pružnosť. Ako v stavebníctve, oblúky nesú rovnomerne obrovskú váhu a nezrúti sa. Preto aj v modeláži je céčko základ!

Ak sa pozriete spredu, musia mať nechty tvar oblúčika (teda pripomínajú C písmeno) a mali by byť rovné po stranách. Všade musia byť rovnako hrubé a hrany nechtu musia byť rovné. Preto svoju rolu hrá aj správny výber gélu, (jelly gélu, polygélu). Nechty nesmú byť tvarované dole, ani sa zdvíhať nahor. C oblúka docielite samozrejme správnym nanášaním gélu - najväčšie množstvo gélu je v oblasti apexu a smerom k voľnému okraju a ku kutikule aplikujete menej gélu. Ďalej si pomáhate zapilovaním a pomôcť si môžete aj pinčovacou pinzetou alebo klipom. Samozrejme každý typ nechtov má iný tvar. U špicatých nechtov - stilett tunelový tvar nenájdete :).

Správne vymodelovaný c oblúk (céčko)

 

Ako sme spomínali, medzi začiatočníčkami je pojem céčko braný skôr ako celý zaoblený necht, buďme radšej dôslední a zapamätajme si, že pri modelácii nechtu figurujú aj ďalšie časti:

 

Apex - stresový bod, je vlastne vyvýšená vrstva materiálu. Tu bolo použitých najviac materiálu a umiestňujeme ho zhruba do 1/3 nechtu od kožtičky. Stresový bod modelujeme preto, pretože necht musí vydržať náraz, záťaž a nesmie sa zlomiť. Pri placatých nechtoch, alebo zle vymodelovaných nechtov, sa materiál v tomto bode rád láme a necht uletí. Niekedy môže dôjsť k škaredému poraneniu. Takže pozor – nezabúdať na stresový bod!

 

Upper arch môžeme chápať ako tzv. líniu úsmevu (keď si chceme obrazne pomôcť), tu sa vo francúzskej manikúre modeluje biela špička. Materiál sa nám postupne a prirodzene tenší smerom k špičke a končí správne vymodelovaným C - oblúkom.

Dokážete už sama popísať jednotlivé časti modelovaného nechtu?

 

Ako postupovať pri modelácii nechtu:

  • Pripravíme si necht - postup ako na to nájdete tu: " Príprava prírodného nechtu" a ak budete modelovať na umelé nechty - tipy, odporúčame aj článok: "Nalepenie umelého nechtu, tipu."
  • Začiatočníkom odporúčame pre modeláciu nechtu skôr hustejšie modelovacie gély, ktoré sa dajú aj podľa potreby pinčovať. Výborný je napríklad pinčovací UV/LED gél Pro Clear, obľúbený Akrygel, extrémne pevný Blue Clear Strong alebo jednofázový UV/LED One phase Pro Extreme
  • Po aplikácii (a vytvrdnutí) podkladového gélu si naberieme na štetec gél s veľkosťou malého hrášku. Umiestnime do zhruba 1/3 nechtu od kožtičky, v mieste kde je náš budúci stresový bod – apex. Rovnomerne plochou stranou štetca nanášame gél ku kutikule. Dávame si veľký pozor, aby sme sa nedotýkali kožtičky (pokiaľ k tomu dôjde utrieme gél pomarančovým drievkom).
  • Akonáhle máme gél rovnomerne rozprestretý ku kožtičke, otočíme si štetec na úzko a pretiahneme gél smerom k špičke nechtu. Dbáme na rovnomerné nanesenie gélu a pracujeme rýchlo, aby sa nám gél neroztekal k okrajom. 
  • Gél vytvrdíme v lampe, ak sme spokojní s výsledkom pokračujeme s aplikáciou farebných gélov. Väčšinou ale bude potrebné necht zapilovať a upraviť do správneho tvaru. Predsa len začiatočníčky ešte nevedia "trafiť" množstvo materiálu, takže prebytok ľahko odpilujeme pilníkom alebo brúskou. V prípade pilovania nezabudnite zotrieť najskôr výpotok Cleanerom.

Ukážka zle a správne vymodelovaného c oblúka

 

Tipy na ďalšie články: